Клас: 11


Тема уроку: ПРОБЛЕМИ ВИКОРИСТАННЯ ГЕНЕТИЧНО-МОДИФІКОВАНИХ ОРГАНІЗМІВ

Мета уроку: закріпити і збагатити знання про проблему використання ГМО; висвітлити передову систему поглядів та можливість використання ГМО продуктів, формувати власну позицію що до використання ГМО; розвивати логічне мислення.

Обладнання: саморобні таблиці, схеми, записи на дошці.

Тип уроку: урок-конференція.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Привітання, перевірка готовності учнів до уроку, налаштування класу на робочий лад.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
В нашому ХХІ столітті є дві глобальні проблеми цивілізації:
·                        Харчова;
·                        Екологічна.
З кожним роком кількість населення збільшується, в 2000 році людей на землі було 6 млрд. а до 2030 року їх буде 9 млрд. Щоб прогодувати таку кількість людей традиційних способів збільшення с/г продуктів недостатньо тому введення ГМО неминуче. ГМО нададуть можливість збільшити урожай с/г культур і продуктивність тварин.
ГМО давно використовують для одержання:
·        Антибіотиків;
·        Ферментів;
·        Вакцин;
·        Інсуліну.
Досліджують закономірності розвитку таких хвороб як:
·        Рак;
·        Процеси старіння;
·        Лікування СНІДу.
А з 1999 року кожного хворого на СНІД лікують препаратами генної терапії.
Але є багато негативу (химерні).
Під час експерименту піддослідних пацюків годували генно-модифікованими продуктами і десь з третього покоління частина з них ставали безплідними.
В 1998 році в Великобританії а в 2003 році в Італії проводили дослідження впливу ГМО картоплі на організми. Всі дослідження виявили вкрай негативний вплав генетично-модифікованих продуктів на організм.
Зовсім недавно вченими були отримані тваринні організми в генотип яких ввели ген світіння із організму медузи. І отримали свиней, котів, пацюків, собак та рибок, що світяться вночі.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, ОСНОВНИХ ЗАВДАНЬ, ПЛАНУ КОНФЕРЕНЦІЇ.
Сьогодні в нас буде проходити конференція на тему: «Проблеми використання ГМО». В нашій конференції будуть приймати участь представники різних професій, і різних напрямків розвитку біології. Ми будемо присутні на цій конференції, вислухаємо їхні доповіді і зробимо певні висновки, що до генетично-модифікованих організмів.
ПЛАН КОНФЕРЕНЦІЇ
1.     Що таке ГМО, або транс генні організми? (Виступ ученого генетика).
2.     Як давно з’явилися ГМО? (Виступ селекціонера-генетика).
3.     Чим відрізняються традиційні методи селекції від методів генної інженерії? (Виступ ученого – генетичного інженера)
4.     Як створені транс генні рослини? (Виступ генетика-селекціонера).
5.     Які країни сьогодні вирощують ГМ-культури? (Виступ ученого агронома).
6.     Перспектива використання ГМО. (Виступ спеціаліста з інституту харчування).
7.     Чим же небезпечні ГМО? (Виступ співробітника молекулярно-генетичної лабораторії).
8.     Як повинна відбуватися реєстрація ГМО? (Виступ представника комітету з тестування й охорони видів рослин).
9.     Як країни Євросоюзу ставляться до використання ГМО? (Виступ економіста).
10.                Законодавча база використання ГМО в Україні. (Виступ юриста).
11.                Як в Україні ставляться до використання ГМО? (виступ представника молекулярно-генетичної лабораторії).\
12.                Як впливають ГМО на здоров’я людей? (Виступ лікаря).
13.                Які захворювання викликають генетично змінені продукти? (Виступ спеціаліста НДІ харчування).
14.                Як може проявлятися шкідливість ГМО? (Виступ ученого біолога).

ІV. ОБГОВОРЕННЯ ПИТАНЬ КОНФЕРЕНЦІЇ.
1.     Учений-генетик
Що таке ГМО, або транс генні організми?

2.     Селекціонер-генетик
Як давно з’явилися ГМО?

3.     Вчений-генетичний інженер.
Чим відрізняються традиційні методи селекції від методів генної інженерії?

4.     Генетик-селекціонер.
Як створені транс генні рослини?

5.     Учений агроном.
Які країни сьогодні вирощують ГМ-культури?

6.     Спеціаліст з інституту харчування.
Перспектива використання ГМО.

7.     Співробітник молекулярно-генетичної лабораторії.
Чим же небезпечні ГМО?

8.     Представник комітету з тестування й охорони видів рослин.
Як повинна відбуватися реєстрація ГМО?

9.     Економіст.
Як країни Євросоюзу ставляться до використання ГМО?

10.                Юрист.
Законодавча база використання ГМО в Україні.

11.                Представник молекулярно-генетичної лабораторії.
Як в Україні ставляться до використання ГМО?

12.                Лікаря.
Як впливають ГМО на здоров’я людей?

13.                Спеціаліст НДІ харчування.
Які захворювання викликають генетично змінені продукти?

14.                Вчений біолог.
Як може проявлятися шкідливість ГМО?

Застосування ГМО:
1.     в наукових цілях;
2.     в сільському господарстві;
3.     в екології;
4.     в медичних цілях.
Як уберегти себе від ГМО:
1.     Уважно читайте склад продукту.
2.     Харчуйтеся їжею власного приготування.
3.     Робіть покупки з особливою обережністю.
4.     Уникайте імпортних продуктів.

V. ВИСНОВКИ КОНФЕРЕНЦІЇ.
Використання ГМО стало необоротним процесом. Перевага перевищує ризики. Учені сподіваються, що транс генні рослини, вирощування яких дешевше, будуть менше забруднювати навколишнє середовище.
Вони розв’яжуть продовольчу проблему бідних людей.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Відкритий урок "Будова і різноманітність квіток"

Відкритий урок "Роль ссавців у екосистемах, їх значення для людини. Тваринництво."